دبیرستان دخترانه دارالقرآن (متوسطه دوره اول) مدیریت آموزش و پرورش ناحیه 1 اصفهان

معرفی کتاب

معرفی کتاب

فایل های ضمیمه :

معرفی کتاب رمان

فواید کتاب خواندن:

کتاب مورد علاقه ی شما چیست ؟چه قدر از زمانتان را صرف خواندن کتاب می کنید؟ صادقانه بگویم ،اکثر مردم فکر می کنند که مطالعه کردن فقط یک فعالیت خسته کننده است که باید از آن دوری کرد!حتی فکرش را هم نمی کنیم که مطالعه کردن ،روش خوبی است برای این که بتوانیم به یک فرد بهتر تبدیل شویم .مطالعه مزایای زیادی دارد ،هم ذهنی وهم جسمی !کتاب خواندن کار جذابی است !در ادامه با بهترین فواید کتاب خواندن آشنا شویم.

علم ودانش تان را افزایش می دهد:

شما می توانید از هر ژانر کتابی که می خوانید چیزی یاد بگیرید ،خواه کتاب داستانی باشد وخواه غیر داستانی .خواه علمی وخواه رمان !هیچ محدودیتی وجود ندارد هر کتابی پیش از آن که نوشته ومنتشر شود کلی تحقیق روی آن انجام شده است واطلاعاتی به شما خواهد داد که قبلا هرگز نمی دانستید.

 کمک تان می کند که تفکری خلاقانه داشته باشید

افراد خلاق برای این که بیش تر الهام بگیرند ،مطالعه می کنند.مهم تر این که ،داستان خواندن بسیار شبیه به این است که به خودتان فضایی آزاد بدهید برای رشد کردن در هر زمینه ای که برایتان اهمیت دارد.بدین معنا که با تماشا کردن فیلم شما همان چیزی را دریافت خواهید کرد که دارید می بینید ،اما چنین چیزی در مورد کتاب صدق نمی کند.خواندن شما را تشویق می کند که در هر صفحه ای که می خوانید خلاقانه فکر کنید وشما را مجبور می کند که فکرتان فراتر از آنچه قبلا فکر می کردید ،برود.در واقع خواندن فرایند خلاقانه ای برای رسیدن به همه چیز است.

◊گریه های مسیح :(رمان جوان - نویسنده کتاب :مجید پورولی کلشتری )

معرفی:

افسر جوان اداره پلیس است در انگلستان.....

وارد یک پرونده مخوف جنایی می شود..

ودر میانه ی این هیجان وتنش ،کسی ..دلش را می رباید

وحرف های پیرمردی دوست داستنی ،..هوش از سرش می پراند

◊نیمه پنهان ماه 1:(موضوع دفاع مقدس -همسر شهدا -شهید چمران-روایت فتح)

معرفی :

تا به حال از عشق هایی خوانده اید یا شنیده اید که آغاز آن دنیا ومقصدش آسمان است.زندگی شهید چمران با همسرش ،حس لطیف تنفس یک جان در جانی دیگر.این حس گمشده را در خود بیابیم.

◊تولد در لس آنجلس:(رمان نوجوان -نویسنده کتاب :بهزاد دانشگر)

برشی از کتاب:

بعدها تو راه ((بلیم)) به ((منائوس))هم یک گروه جوان اسرائیلی برخوردم.همه سرباز بودند،تازه سربازی شان تمام شده بود.با سنجاق هایی عرقچین ها را به مویشان وصل می کردند..یکی شان از من پرسید :((کجایی هستید؟)) با همان افتخار گفتم :((من ایرانی هستم.)) گفت :((این چیست دستت؟)) گفتم :((این قرآن است)) بعد بقیه را صدا زد وگفت :((بیایید !یک نفر دارد توی این کشتی قرآن می خواند!))

◊ رنج مقدس :(رمان نوجوان -نویسنده کتاب :نرجس شکوریان فرد)

معرفی :

رمان ، داستان لیلا دختری است که در تضاد بین داشته‌ های خود و‌ خانواده و اجتماع متحیر مانده. لیلا به خاطر موقعیت کاری پدرش که در مأموریت است، مجبور است دوری و سختی‌ هایی را تحمل کند و تحمل این سختی‌ ها و مشکلات نبود پدر، باعث غصه او شده . 
او معیارهایی را برای زندگی آینده‌ اش برگزیده که شاید اجبار شرایط و زمانه، در آن نقش داشته و حالا می‌ خواهد مختارانه و آزاد، مسیر زندگی‌ اش را متفاوت جلو ببرد. 
«رنج مقدس» یک تابلو از زندگی افراد اطراف ماست. چه خوب و چه بد. داستان می‌ گذارد که هر شخصیتی، خودش، آنچه که زندگی‌ اش را تحت‌ الشعاع قرار داده است دریافت کند و پیش از آنکه بخواهد تمام مشکلاتش را بر گرده‌ دیگری سوار کند، نقش خودش را در زندگی‌ اش ببیند. داستان رنج مقدس، جربان همین امروز دنیای ماست …

◊ ناقوس ها به صدا در می آیند :(رمان جوان -نویسنده کتاب :ابراهیم حسن بیگی)

معرفی :

بعضی­ها گنج دارند 
و باز هم در فقر و نداری زندگی می­ کنند. 
آن وقت کسان دیگری از این گنج بهره می ­برند.
این کتاب نقشه آن گنج است. در بهره بردن از این گنج تردید نکن…

لازم به ذکر است از کتابهای معرفی شده مسابقه ای برگزار می گردد تاریخ مسابقه متعاقبا اعلام می گردد.

◊ ادواردو (نویسنده کتاب :بهزاد دانشگر)

داستان رمان در قلب اروپا رخ می دهد ،در کاخ سناتور آنیلی ،صاحب کارخانه فیات .داستان از آخر زندگی ادواردو شروع می شود وسه خط داستانی به هم بافته ،در هم می تنند وهرچین وشکن این بافته ،فصلی از رمان است وداستان را پیش می برد.

از کدام سو(نویسنده نرجس شکوریان فرد)

خودم می دانستم که باید همراهش بروم .از کلاس بیرون رفتیم.وحید دست به کمر ولنگ لنگان راه می رفت.پشت شلوارش قهوه ای خاکی شده بود.از گوشه چشم نگاهش کردم ،ابرو در هم کشیده ،لبش را به دندان گرفته بود .جدا نمی خواستم این مادر مرده را به این روز بیندازم ، فقط می خواستم کمی بخندیم وفضای کوفتی عوض شود اما توی درد سر افتادم. 

آبنبات هل دار(نویسنده آقای مهرداد صدقی)

آبنبات هل دارداستان طنزی است از زبان یک کودک بجنوردی ،برادر این کودک قرار است به جبهه برود .محسن ،راوی داستان ،فرزندآخر یک خانواده پنج نفری است. آنها همراه مادربزرگشان در یکی از محله های قدیم بجنورد زندگی می کنند.فضای داستان سرتاسر ماجراهای خنده  آور وحیرت آور است ماجراهایی  که محسن آنها را ایجاد می کند.یکی از نقاط قوت کتاب توانایی نویسنده در نشان دادن فضای پشت جبهه هاست ،نویسنده نشان می دهد که چگونه مردم در این فضا زندگی روزمره خود را می گذراندند وسرگرمی های خاص خود را داشتند.

از حاج ابراهیم تا خان طومان

خاطرات این کتاب در دو بخش تنظیم شده: بخش اول حاج ابراهیم مشتمل بر 66 خاطره از مرزداران ارتفاعات موسوم به حاج ابراهیم است.بخش دوم خان طومان مشتمل بر 33 خاطره از مدافعان حرم است که غالبا از دوستان وهم رزمان مولف بوده اند.این کتاب حاوی خاطراتی بسیار جذاب بصورت داستانی روایی از رشادت شهدای لشکر 25 کربلا در ارتفاعات حاج ابراهیم ومبارزه با ضد انقلاب وسپس شرکت در جنگ سوریه ودفاع از حرم اهل بیت سلام الله علیها می باشد.

سه دقیقه در قیامت

کتاب سه دقیقه در قیامت حکایت یکی از مخلصان وپاسداران عزیز این کشور است که هنگام عمل جراحی ناشی از عوارض جانبازی است سه دقیقه از این دنیا می رود ودر جهان برزخ سیر می کند.از دیدگاه قرآن وروایات ،برزخ وقبر یک چیز است که گاهی از آن به عالم برزخ یاد می شود.

چگونه فایل PDF بسازیم و بخوانیم؟

 PDF فرمتی است که برای کتاب های الکترونیکی استفاده می شود و نسبت به فرمت های دیگر مثل Doc برتری دارد چون وقتی از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر انتقال می یابد نظم نوشته های آن به هم نمی ریزد.
به هر حال، در بسیاری از مواقع کسانی که فایلی را می گیرند ترجیح می دهند که فایل را به صورت PDF بگیرند، چون ممکن است در کامپیوتری که می خواهند از آن فایل استفاده کنند نرم افزار سازنده ی فایل وجود نداشته باشد.

 
چگونه PDF بخوانیم؟
 

برای این که بتوانیم یک فایل PDF را بخوانیم باید از نرم افزار Adobe Acrobat Reader استفاده کنیم. این نرم افزار را می توانیم از سایت www.Adobe.com/acrobat به راحتی download کنیم.
برای download کردن یک فایل PDF به جای آن که روی لینک آن کلیک کنیم، بهتر است ابتدا کلیک راست کنیم و بعد Save target as را انتخاب کنیم تا فایل بر روی کامپیوترمان ذخیره شود تا به راحتی بتوانیم آن فایل را باز کنیم و اطلاعات درونی اش را ببینیم.

 
چگونه فایل PDF بسازیم؟
 

چند راه برای ساختن فایل PDF داریم. هر فایلی که بتوانیم چاپ کنیم را می توان به PDF تبدیل کرد. بنابراین می توانیم فایل های مختلف را به PDF تبدیل کنیم تا دیگران برای دیدن فایل های ما نیازی نداشته باشند که نرم افزارهای مختلف را نصب کنند. یکی از راه های ساختن PDF استفاده از نرم افزار  Adobe Acrobat است. توجه کنید که این نرم افزار با Adobe Acrobat Reader تفاوت دارد. Reader فقط می تواند فایل PDF را بخواند ولی Adobe Acrobat که بعضی اوقات Adobe Acrobat Writer هم نامیده می شود، هم می تواند فایل های PDF را بخواند، هم می تواند ویرایش کند و هم فایل های PDF ایجاد کند.

اگر فایل های PDF را با نرم افزار Adobe Acrobat باز کنیم می توانیم آن ها را تغییر بدهیم. برای ساختن فایل PDF و تبدیل فایل های دیگر به PDF از Adobe Distiller که به همراه Adobe Acrobat نصب می شود هم می توانیم استفاده کنیم.
البته نرم افزار Adobe Distiller بدون Adobe Acrobat هم نصب می شود و می توانیم فقط از آن استفاده کنیم در این صورت برای خواندن فایل های PDF باید Adobe Acrobat Reader را هم نصب کنیم.

اگر نرم افزار Adobe Distiller را نصب کنیم چاپگری با همین نام بر روی کامپیوتر نصب می شود که هر فایلی را که می خواهیم به PDF تبدیل کنیم باید اول با نرم افزار مربوط به خودش باز کنیم و بعد فایل را چاپ کنیم. چاپگر Adobe Distiller را به جای چاپگر پیش فرض خودمان انتخاب کنیم تا مسیر ذخیره ی فایل را از ما بپرسد و فایل PDF ذخیره شود. این روش اگرچه بسیار راحت و ساده است ولی بعضی از وقت ها با مشکل مواجه می شود و ممکن است فایل PDF مان درست کار نکند. مثلا بعضی وقت ها این روش نمی تواند با فونتی که ما توی فایلمان استفاده کردیم کار کند و پیغام Error می دهد.

راه دیگر استفاده از نرم افزار PDF995 است. این نرم افزار را می توانیم از سایت www.pdf995.com دانلود کنیم. حجم این نرم افزار بسیار کم است و وقتی روی سیستم مان نصب می شود یک چاپگر با همین نام بر روی ویندوزمان نصب می شود که می توانیم با انتخاب این چاپگر به عنوان چاپگر پیش فرض در هنگام چاپ، فایل PDF بسازیم.

راه مطمئن تر برای ساخت فایل PDF استفاده از چاپگر Postscript است که دردسر بیشتری دارد. برای نصب چنین چاپگری در Control Panel، Printers را باز می کنیم بر روی Add Printer دو بار کلیک می کنیم و در مرحله ی بعد Local Printer را انتخاب می کنیم در قسمت Select the Printer Port از بین فهرست نمایش داده شده، آخرین گزینه یعنی File: Print to file را انتخاب می کنیم. در مرحله ی بعد یک چاپگر Postscript را به عنوان چاپگر انتخاب می کنیم. اگر می خواهیم این چاپگر پیش فرض باشد Yes و اگر نه No را انتخاب می کنیم و Next را می زنیم تا نصب ما کامل شود.
حالا برای ساختن PDF باید در نرم افزار مورد نظرمان فایل را با استفاده از چاپگر که نصب کردیم چاپ کنیم، اول باید مسیر و نام فایل دخیره شده را مشخص کنیم تا یک فایل PRN بر روی هارد کامپیوترمان ذخیره شود و  بعد این فایل را با نرم افزار Acrobat Distiller باز می کنیم و سپس با استفاده از Drag کردن، فایل PRN را بر روی نرم افزار قرار دهیم.
Distiller، یک فایل PDF در کنار فایل PRN ما می سازد که می توانیم آن را باز کنیم و ببینیم. سایت هایی هم مثل www.pdfconverter.com وجود دارند که به صورت online بعضی از فایل هایمان مثل Word و html را به PDF تبدیل می کنند. البته این سایت ها معمولا با فایل های فارسی سازگار نیستند. در آخر بعضی از نرم افزار ها امکانات خاصی را برای ساختن فایل های PDF دارند که در قسمت Save As و یا Export آن ها می توانیم فایل PDF بسازیم.

چگونه اطلاعات را هارد به هارد کنیم؟

 بعضی اوقات می خواهیم برای محکم کاری اطلاعات مهم و ضروری را روی یک هارد دیگر هم ذخیره کنیم یا این که از اطلاعاتی که روی یک هارد دیگر است خوشمان می آید و می خواهیم آن ها را داشته باشیم ولی با CD یا DVD و یا فلش و چیزهای دیگر به خاطر حجم محدودی که دارد نمی شود .

به همین علت مجبوریم هارد به هارد کنیم. اگر می خواهید این کار را به درستی انجام دهید باید خیلی حواستان را جمع کنید و دقت داشته باشید. کامپیوترها معمولا یک هارد دیسک دارند.اول برای پارتیشن های موجود در هارد دیسکتان اسم مخصوص بگذارید. برای انجام این کار My Computer را باز کنید و روی پارتیشن کلیک راست کنید.

گزینه ی Properties را انتخاب کنید. حالا در پنجره ای که باز شد، نام پارتیشن را عوض کنید.

حالا با همین روش اسم همه ی پارتیشن ها را عوض کنید و آن ها را به یاد داشته باشید.

حالا کامپیوترتان را خاموش کنید. هارد دیسکی را که می خواهید اطلاعات را از آن کپی کنید بردارید. آن را به دقت بررسی کنید. هارد دیسک ها معمولا با یک کابل به مادربرد وصل می شوند. در کنار محل اتصال کابل به هارد دیسک محلی برای وصل کردن فیش برق یا همان Power قرار دارد.

شما باید نگاه کنید که ببینید جامپرها هستند یا نه. معمولا روی بدنه ی هارد دیسک ها چگونگی قرارگیری جامپرها را توضیح داده است.

جامپر چیست ؟

جامپرها یک قطعه ی ریز هستند که به وسیله ی آن ها می توانیم تنظیمات یک قطعه ی سخت افزاری را به صورت فیزیکی عوض کنیم.در جدولی که روی بدنه ی هارد دیسک ها وجود دارد دنبال حالت Slave بگردید. شما باید جامپر هارد دیسک دوم را با توجه به توضیحات جدول روی بدنه ی هارد دیسک در حالت Slave قرار دهید. حالا وقتی کامپیوتر خاموش است در کیس را باز کنید. در کیس هارد دیسک را پیدا کنید. هارد دیسک با کابلی به مادربردتان وصل است. این کابل معمولا دارای 2 جای اتصال است. ممکن است هم به هارد دیسکتان و هم به CD-Rom تان وصل باشد. شما می توانید به همین روش کابل هارد دیسک دوم را به مادربردتان وصل کنید. برای این کار می توانید جای اتصال دوم را از CD-Rom جدا کنید و به هارد دیسک دوم وصل کنید. حالا شما 2 تا هارد دیسک را با یک کابل به مادربردتان وصل کنید.

هارد دیسک کامپیوتر شما به عنوان میزبان و هارد دیسک دوم به عنوان مهمان است. حالا باید برقی را که هارد دیسک دوم نیاز دارد تأمین کنید برای این امر به نوع فیش برقی که به هارد دیسک متصل است دقت کنید. احتمالا یکی از این نوع فیش های مثل آن در کامپیوترتان هست که به هیچ جایی و هیچ چیزی وصل نشده است. این کابل ها همگی به سیستم اصلی برق کامپیوتر وصل شده اند. یکی از این فیش های آزاد را به هارد دیسک مهمان وصل کنید. حالا کامپیوترتان را روشن کنید.

 

به محض این که روشن شد کلید Delete را فشار دهید تا وارد تنظیمات مادربرد شوید. این منو برای هر نوع مادربردی فرق می کند اما در این منو تنظیمات مربوط به هارد دیسک وجود دارد. به منوی standard Cmos Features بروید. معمولا تنظیماتی در مادربرد های جدید به صورت پیش فرض وجود دارد که هارد دیسک ها را در حالت اتوماتیک شناسایی می کند. اگر به این صورت هارد دیسک را نشناخت شما تنظیم این قسمت را در حالت auto بگذارید تا مادربردتان به صورت خودکار هارد دیسک را شناسایی کند. حالا از منو بیرون بیایید و گزینه ی Save an Exit را بزنید.


اگر تمام مراحل را به درستی انجام داده باشید کامپیوترتان مثل حالت اولش کار می کند. ویندوز بالا می آید. اما وقتی My Computer را باز کنید متوجه می شوید که پارتیشن های جدید اضافه شده است که همان پارتیشن های هارد دیسک مهمان است. حالا اطلاعاتی را که لازم دارید در بین دو هارد دیسک کپی کنید. این کپی هم دقیقا مثل زمانی است که در هارد دیسک خودتان اطلاعات را از جایی در جای دیگر کپی می کنید. بعد از این که کارتان تمام شد، کامپیوترتان را خاموش کنید و همه چیز را به حالت اولش برگردانید. هارد دیسک مهمان را جدا کنید و کابل برق و کابل مادربرد را به حالت اول برگردانید. جامپر را دوباره به حالت اول روی مادربرد قرار دهید. این حالت روی بدنه ی هارد دیسک با عنوان Master مشخص شده است. بعد از این که همه چیز ( کابل ها و جامپر ) را به حالت اولیه برگرداندید در کیس را ببندید.

آموزش مقدماتی کامپیوتر

کامپیوتر متشکل از دو بخش است: سخت افزار و نرم افزار.
 
سخت افزار خود از سه قسمت تشکیل شده است:
–   ورودی: دستگاه هایی هستند که برای وارد کردن داده‌ها (اطلاعات) به کامپیوتر به کار می‌روند. مثل: صفحه کلید و ماوس.
–   خروجی: دستگاه هایی هستند که برای خارج کردن (نمایش دادن) داده‌ها به کار می‌روند. مثل: صفحه نمایش (مونیتور) و چاپگر (پرینتر).
–    پردازشگر: مهمترین جزء سخت افزاری کامپیوتر است که داده‌ها را پردازش می‌کند.

اصطلاح کامپیوتر در این جزوه منظور کامپیوتر های خانگی می‌باشد.یا (PC). شکل ظاهری کامپیوتر از یک بدنة چهارچوب مانند که شامل یک قطعه جعبه مانند به نام POWER (منبع برق کامپیوتر) که عموماً در بالا می‌باشد، تعدادی PORT (درگاه) جهت اتصال دستگاه‌های خروجی و ورودی که اکثراً در پشت می‌باشند،  فضاهای داخلی نیز جهت قرارگرفتن  MOTHER BOARD (برد اصلی)، درایو فلاپی، CD درایو، HARD (دیسک سخت) و همچنین در قسمت جلو دکمه‌هایی جهت روشن و خاموش کردن کامپیوتر (دکمه POWER)، دکمةRESET وسایر قطعات موجود میباشد

BOOT  کردن
 بوت گرم وبوت سرد نیز راه‌اندازی مجدد کامپیوتر توسط دکمه‌های صفحه کلید  ALT+ CTRL + DELETE می‌باشد. و چراغ هایی که هنگام روشن بودن کامپیوتر و همچنین هنگام فعال بودن CPU روشن می‌شوند. و تمام این اجزاء توسط یک درپوش محافظت می‌شوند. به این مجموعه CASE نیز می‌گویند.

 
ـ ورودی وخروجی‌ها (PORT) و یا درگاه‌ها دو نوع هستند:
1 ـ ورودی نر (SERIAL PORT) یا COM که معمولا  دو نوع است: COM I و  COM II. COM I دارای 9 عدد PIN (یا سوزن) است و COM II دارای 15 عدد PIN است.
ـ2 مادگی ((PARALEL PORT  یا LPT  یا پورتهای موازی
ـ توجه: از COM هم می‌توان به عنوان ورودی و هم به عنوان خروجی استفاده کرد.
ـ ماوس را به COM وصل می‌کنیم
ـ کابل لینک (LINK): اطلاعات و داده‌های یک کامپیوتر را با این کابل می‌شود به یک کامپیوتر دیگر منتقل کرد..
ـ LPT  نیز مانند COM هم کارکرد ورودی و هم کارکرد خروجی دارد. سرعت LPT بیشتر از COM است و اطلاعات داده شده را سریعتر منتقل می‌کند.
ـ COM و LPT  با کابل مربوط به مادر بورد وصل می‌شوند. و برای اتصال صحیح کابل به مادر بورد یک خط قرمز در یک طرف کابل وجود دارد که باید با علامت روی مادر بورد دریک طرف قرار گیرد.

توجه: در صورت نیاز می توان با بقیه کارتهای مربوطه، COM های اضافی ایجاد کرد مانند: COM3 و COM4
ـ USB (UNIVERSAL SERIAL BUS): یک درگاه جدید می‌باشد .
ـ سرعت USB بیشتر از COM و LPT است.
 ـ به COM  یا LPT در یک زمان فقط می‌توان یکی از ادوات کامپیوتر مثل ماوس (MOUS) را متصل کرد ولی به USB می توان قطعات زیادی را همزمان وصل کرد.

 
ـ درگاه PS2:

می توان ماوس یا صفحه کلید یا … را به آن وصل کرد که با این امکان COM اشغال شده توسط این ادوات آزاد شده و آماده استفاده برای وسیله دیگری خواهد بود.
در مادر بورد یکسری شکافهای توسعه (SLOT) سیاه و سفید و گاهاً خاکستری وجود دارد که شرح آنها در زیر آورده می‌شود:

1 ـ  درگاههای سیاه که بزرگند و بنام ایزا (ISA) خوانده می‌شوند: در ایزا کارتهای با امکان 16 BIT کار کرد دارند (البته در روی سیستم های پیشرفته در حال حذب شدن هستند)
2 ـ  درگاههای سفید که کوچکترند و PCI خوانده می‌شوند که کارتهای با توانایی 32BIT در ان کار می‌کنند (اطلاعات را به صورت مجموعه‌های  32 BIT پردازش می‌کند)
3 ـ  درگاه خاکستری که بنام AGP خوانده می‌شود که جدید بوده و کارتهای گرافیک جدید روی آن نصب می‌شوند.
کارتهای PCI را می‌شود در هر کدام از اسلوتهای مربوط جا داد (برای کارتهای ایزا نیز همینطور می‌توان در هر کدام از اسلوتهای مربوطه جا سازی کرد).
RAM (حافظه موقت): اطلاعات اضافه شدة اخیر را  بصورت موقت در خود نگهداری می‌کند و متکی به برق است که در صورت قطع برق این اطلاعات پاک می‌شوند.

 
چند نوع متداول RAM وجود دارد:

الف)    RAM های  72 پین یا RAM معمولی که در حال حذف شدن هستند.

ب)  RAMهای 168 پین که به آن SD.RAM نیز می‌گویند.

ج) RAMهای.......................ِِِDDRAM.

د) RAMهای.......................ِِDDR2.

ـ  به محل قرار گرفتن RAM  بانک می‌گویند. برای پر کردن بانکها در بعضی از سیستم‌ها باید به ترتیب شماره آنها توجه کرد و ابتدا بانک صفر و سپس به ترتیب بانک یک و … را پر کرد.

طرز قراردادن RAM در بانک RAM

SD.RAM از بالا در بانک جا می‌رود و RAM معمولی از بغل می‌رود.

مشخصه‌های نرم افزاری RAM:

الف) ظرفیت RAM : واحد آن مگابایت ویا گیگابایت است و فعلاً تا ظرفیت 1 گیگا بایت در بازار موجود است.

ب) سرعت انتقال داده‌ها به مادر بورد یا BUS:

رم‌های قدیمی معادل 666BUS بودند و پس از آن  رم‌های 100 BUS به بازار آمدند و RAM های جدید معادل 133 BUS هستند.

 

ـ  توجه: سرعت دسترسی به اطلاعات داخل رم که بر حسب نانو سکند  و یا میلی سکند بیان می‌شود نیز مهم است.

ـ (CENTRAL PROCECCING UNIT) یا CPU  واحد پردازش مرکزی: قسمت اصلی کامپیوتر و در عین حال مهمترین بخش آن است.

ـ سرعت و ولتاژ که دو جزء مهم CPU است معمولاً بر روی آن نوشته شده است.

 

ـ MMX یعنی پردازنده‌هایی هستند که حاوی دستورالعملهایی برای پردازش صوت و تصویر هستند و از مشخصه‌های یک  CPU خوب هستند.

 

ـ شناسایی CPU بر اساس سرعت و اسم  آن است و شناسایی سیستم نیز بر اساس نام و سرعت CPU است و بر حسب مگاهرتز است .

ـ سوکت : محل جایگیری CPU بر روی مادر بورد است و هر CPU یک نوع سوکت مخصوص به خود را دارد (CPU های با مدل پائین تر از پنتیومII معمولاً روی سوکت با شماره 7 قرار می‌گیرند).

ـ  هر مدل CPU دارای مادر بورد مختص به خود می‌باشد.

ـ روش جاسازی CPU: پس از قرار دادن  CPU روی سوکت اهرم نگهدارنده را در جای خود قرار می‌دهیم.

ـ روش حمل CPU: دندانةهای آنرا در یک فیبر فرو می‌کنیم تا هنگام جابجا کردن آن آسیب نبینند.

ـ برای خنک کردن کامپیوتر و مخصوصاً CPU باید از فن استفاده کرد.

 
جامپرها (JUMPER): اتصالات تنظیم کننده ولتاژ و سرعت است و برای تنظیم ولتاژ و سرعت سخت افزار کامپیوتر و CPU روی مادر بورد قرار دارند در واقع جامپرها کار تنظیم قطعات نصب شده از جمله CPU را با سیستم انجام می‌دهد.

ـ رنگ جامپر مهم نیست ولی شماره آن مهم است.

یکی ازکاربردهای جامپر: اگربه سیستم PASSWORD داده باشیم و آن را فراموش کرده باشیم باید جامپر مخصوص فراموش کردن حافظه ROM (یاBios ) که روی مادر بورد است را پیدا کرده و برای لحظه‌ای کوتاه آن را short (اتصال کوتاه ) می‌کنیم که با این کار اطلاعات خاصی از جمله PASSWORD ـ تاریخ ـ ساعت و … پاک می‌شود.

 
ـ حافظهRAM (بایاس): اطلاعات کامپیوتر در آن حافظه قرار می‌گیردو توسط یک باطری کوجک اطلاعات آن نگهداری می‌شود.

 
کنترلرها (CONTROLLER):

کنترلرها روی مادر بورد قرار دارد و سه نوع می‌باشند: یکی مربوط به فلاپی است وکوچک است و دوتای دیگر که بزرگترند مربوط به هارد وCD درایو است. کنترلرهای مربوط به هارد (HARD) IDE خوانده می‌شوند: IDE1 و IDE2

ـ هر کنترلر در آن واحد می‌تواند دو قطعه فعال را کنترل کند.

ـ در کل ترکیبی از چهار هارد یا CDRAM را می‌توان در کامپیوتر داشته باشیم (در صورت نیاز به قطعه  پنجم می‌شود از قطعه‌ای استفاده کرد که یا USB یا اسکازی  باشد)

اسکازی یک کارت دارد که در slot  فرو می‌رود و نیازی به کنترلهای روی مادر بورد ندارد و نیاز به کنترلهای اشغال شده توسط چهار قطعه نخست را ندارد – ادوات اسکازی برای کارهای حرفه‌ای استفاده می‌شود.

اگر دو تا هارد در کامپیوتر داشته باشیم اگر به یک کنترلر وصل می‌شوند باید یکی به عنوان هارد ماستر (MASTER یا هارد سرور) و دیگری به عنوان هارد اِسلٍیو (SLAVE یا هارد پیرو) به کار برده شود. که برای تشخیص slave یا master  قرار دادن هارد باید از جامپر استفاده کرد.
نمی شود دو هارد slave و یا دو هارد master را به یک کنترلر متصل کرد.
در موقع اتصال جهت  کابلها مهم است که به خط قرمز در کنار کابل مربوطه توجه گردد و به دفترچه راهنمای مادر بورد رجوع شود.

 

کنترلر های هارد:

ـ توجه: در هارد و فلاپی و CDROM جامپر پشت آنها است و بر اساس آن باید جاسازی این قطعات و تنظیم آنها با سیستم و سایر ادوات صورت گیرد
ـ معمولا هارد ماستر همان هارد اصلی سیستم خواهد بود و BOOT شدن سیستم با این هارد صورت می‌گیرد (در بخش‌های دیگر در مورد BOOT نمودن سیستم توضیح داده خواهد شد)
 

هارد: بانک اطلاعات سیستم است.

ـ دو اصل مهم در مورد هارد: 1ـ  ظرفیت هارد که با واحدMB یا GB یا TB اندازه‌گیری می‌شود هارد 40 (یعنی هارد 40 گیگا بایت) ـ سرعت هارد که تعداد دور در دقیقه (RPM)است

هارد با ظرفیت 180GB و سرعت 6500RPM  یک هارد متعارف است.
2 ـ هارد  بر اساس سرعت آن دو نوع است: هارد دور بالا، هارد دور پائین
3 ـ هاردی که جلوی عدد آن +PLUS)) است سرعت أن بالاتر است (7400 دور در دقیقه)

CD ROM: سرعت آن بر اساس X است و X معادل 176 Kbyte/sاست (52.X آخرین سرعت در CDROM موجود در بازار است).
متعارف همان CDROM با سرعت 40X است.
CASE (TOWER): انواع AT و ATX دارد: واز نظر اندازه سه نوع هستند:

1ـ MINI TOWER : (ابعاد کوچک)
2ـ MEDUME TOWER : )متوسط)
3ـ FULL TOWER: CASE با ابعاد بزرگتر که امکانات بیشتر برای جاسازی ادوات کاربردی و مورد نیاز در آن در نظر گرفته شده است.