دبیرستان دخترانه دارالقرآن (متوسطه دوره اول) اداره آموزش و پرورش ناحیه 1 اصفهان

شخصیت شما چه رنگی است

شخصیت شما چه رنگی است ؟

یکی از سؤالاتی که در برنامه ریزی درسی مطرح است و ذهن بسیاری از دانش آموزان را درگیر خود می‌کند این است که چرا با وجود این که برنامه ریزی می کنم تا به طور منظم تری مطالعه کنم، باز موفق به اجرای آن نمی شوم؟

بهترین پاسخ به این سؤال را می توان در تفاوت های افراد با یکدیگر جستجو کرد. زیرا اصول برنامه ریزی برای شخصیت های مختلف، متفاوت است.

افراد شخصیت های متفاوتی دارند، پس نمی توان یک برنامه ثابت و یکسان به همه پیشنهاد داد، بلکه هر فرد باید به شناختی از خود برسد و سپس برنامه روزانه اش را متناسب با آن تنظیم کند تا قابلیت اجرایی شدن برنامه افزایش یابد.

یکی از راه های شناخت شخصیت آگاهی از رنگ شخصیت است. افرادبسته به توانمندی ها، علایق، ارزش ها و عملکردشان به شخصیت طلایی، آبی، سبز و نارنجی تقسیم می شوند. در این قسمت ابتدا در مورد خصوصیات و ویژگی های هر رنگ و سپس آسیب ها و راهکارهای برنامه ریزی به تفکیک هر رنگ پرداخته خواهد شد.

⭐️ شخصیت طلایی

 طلایی ها معمولا آرام و محتاطند. معمولا تمیز و پاکیزه‌اند و متناسب با موقعیت لباس های آراسته می پوشند.

 این افراد به نظم دادن و کارهای باساختار و تکراری علاقه دارند و دوست دارند در محیط های سازمان یافته و بابرنامه کار کنند. طلایی ها قانون گرا و وظیفه شناسند.

  آنها به تمیز نگه داشتن اشیا علاقه زیادی دارند. در خانه یک فرد طلایی همه چیز سرجایش است. قفسه کتابها با نظم و ترتیب چیده شده اند.

 طلایی ها دوست دارند دنیایشان قابل پیش بینی باشد. مثلا یک فرد طلایی در رستوران همیشه یک غذای خاص سفارش می دهد. طلایی ها وضعیت موجود را حفظ می کنند و در برابر تغییر مقاومند. آنها در برابر هرتغییری که ارزشها، قوانین و روشهای متداول را برهم بزند احساس تهدید می کنند.

آنها به جزئیات توجه زیادی دارند و دوست دارند همه چیز را کنترل کنند تا کار اشتباهی صورت نگیرد. اگر کاری مطابق با برنامه شان پیش نرود، مضطرب می شوند. طلایی ها هنگام تصمیم گیری محتاط و باقاعده عمل می کنند .

 

یادگیری طلایی ها گام به گام است. کارها باید به روشی مرتب و پشت سر هم انجام شوند. اگر حاشیه پردازی کنید یا خیلی سریع پیش بروید آنها گیج می شوند.

 

برنامه ریزی برای هرچیزی مهم است. آنها دوست ندارند غافلگیر شوند. همیشه دوست دارند از قبل بدانند که در طول روز می خواهند چه کارهایی را انجام دهند. آنها حتی برای سفر و تفریح خودشان هم از ماه ها قبل برنامه ریزی می کنند.

 

طلایی ها سنتی ترین افراد در بین چهار رنگ هستند و دوست دارند در گردهمایی های خانوادگی، مراسم سنتی، سالگردها، تولدها شرکت کنند و در کنار خانواده باشند.

 

آیا شما طلایی هستید؟ رنگ طلایی شما کم رنگ است یا پررنگ؟

اگر این رنگ در شما کمرنگ است به سه رنگ دیگری که توضیح داده خواهد شد توجه کنید.

☘ شخصیت آبی

 آبی ها معمولا گرم، اهل مراقبت، حمایت کننده و عاطفی هستند. آنها محیط‌های بی آلایش، تعاملی، دوستانه، حمایتی و سالم را دوست دارند و دوست دارند در گروه هایی باشند که به یکدیگر کمک کنند و برای آنها رقابت کردن آسان نیست.

 

آبی ها دوست دارند به اطرافیانشان کمک کنند و از کمک کردن لذت می برند، حتی اگر هیچ پاداشی برای انجام آن دریافت نکنند. معمولا دوست دارند در انجمن های خیریه یا عام المنفعه فعالیت کنند. آنها از توانایی درک و همدلی بالایی برخوردارند و شنوندگان خوبی هستند و اطرافیان دوست دارند تا با آنها درد و دل کنند.

 

این افراد احساساتی، رقیق القلب و زودرنج هستند. معمولا آنها در جایی که فشار هیجانی بسیار زیاد و بروز احساسات خصمانه وجود دارد، ناراحتند. صلح و هماهنگی و آرامش برای آبی ها واقعا اهمیت دارد و می‌خواهند با همه سازگاری داشته باشند و شاد باشند. 

 

نه تنها آبی ها دوست دارند ببینند که دیگران به بالاترین توانمندی شان می رسند بلکه رشد فردی نیز ماموریت اصلی در زندگی آنهاست. زندگی باید هدف و معنی داشته باشد. آنها در مورد شناخت خودشان و مسیری که به آنها تعلق دارد انگیزه بالایی دارند و خودشکوفایی هدف نهایی آنهاست. آنها تشنه بی همتا بودن هستند و از معمولی بودن یا شبیه دیگری بودن متنفرند.

 

 این افراد برعکس طلایی ها خیلی کارهایشان را با نظم و ساختار انجام نمی دهند و دوست دارند در یک محیط آزاد و باز کار کنند و خودشان را آزادانه ابراز کنند. بعضی از افرادی که دارای این تیپ شخصیتی هستند به انواع هنر و مشاغلی مثل نقاشی، نوازندگی، نویسندگی علاقه دارند و دوست دارند خودشان را از راه هنر بیان کنند.

 

 آیا شما آبی هستید؟ رنگ آبی شما کم رنگ است یا پررنگ؟

اگر این رنگ در شما کمرنگ است به دو رنگ دیگری که در ادامه توضیح داده خواهد شد توجه کنید.

 

    

شخصیت سبز

 

 سبز ها معمولاً توانایی تحلیل زیادی دارند و منطقی اند. کنجکاوند و سوالات زیادی می پرسند. تلاش می کنند تا همه چیز را بفهمند. آنها متفکرانی هدف گرایند که به دانستن آنچه پشت هر مفهوم است نیاز دارند و از توضیحات سطحی بیزارند. سبزها تکلیف محورند و به ریاضیات و علوم علاقه زیادی دارند.

 

 سبزها عاشق چالش ذهنی اند. حل یک معما، برنده شدن در بازی شطرنج یا کشف یک راز برایشان جذاب است. کنجکاوی فوق العاده شان آنها را به سمتی می کشد که می خواهند درک کاملی از آنچه به آن علاقه‌مندند داشته باشند.

 

آنها منطقی، خونسرد و آرام اند و احساساتشان را مخفی نگه می دارند و کنترل می کنند. تعداد زیادی از سبزها درون گرایند و تنهایی را به در جمع بودن ترجیح می دهند. تحمل کمی نسبت به غیرمنطقی بودن، احساسی فکر کردن، بی کفایتی و وقت کشی دارند.

 

آنها همواره در هر فرصتی فکر می کنند و مشغول بودن با ایده ها و مفاهیم را به حرف های کسل کننده ترجیح می دهند. سبزها مانند آبی ها عامل تغییرند اما برعکس آبی ها به تاثیرگذاری در مقیاس جهانی و بزرگ فکر می کنند.

 

 دسته ای از سبزها به کارهای فنی و کار با ابزار مثل برقکاری، مکانیکی، عکاسی و ... علاقه دارند. تکالیف واقعی، عینی و ملموس را ترجیح می دهند.

 

 آیا شما سبز هستید؟ رنگ سبز شما کم رنگ است یا پررنگ؟

اگر این رنگ در شما خیلی کم رنگ است به رنگ دیگری که در ادامه توضیح داده می شود توجه کنید.

???? شخصیت نارنجی

 ???? نارنجی ها قدرت رهبری و نفوذ روی دیگران دارند و دوست دارند افراد را مدیریت کنند. آنها سطح انرژی بالایی دارند و معمولاً می توانند در یک زمان چند کار را انجام دهند.

 

????آنها عاشق رقابت و برنده شدن هستند. از نظر آموزشی یادگیری همراه با عمل را ترجیح می دهند. حرکت کردن بیش از نشستن و عمل کردن بیش از گوش دادن در این افراد دیده می شود.

 

????نارنجی ها ریسک کردن را دوست دارند و اهل خطرند. به مسابقات ماشین رانی، پرش از ارتفاع یا چتربازی فکر می کنند. هیجانی که نارنجی ها از این فعالیت ها به دست می آورند ریسک کردن را برایشان ارزشمند می سازد.

همچنین آنها از تنوع، تغییر محیط و هیجان غیرقابل پیش بینی خوششان می آید. نقش طولانی مدت باعث بی حوصلگی و ناآرامی شان می شود.

 

???? آنها از قدرت کلام بالایی برخوردارند و می توانند دیگران را جذب کنند و توجه آنها را برانگیزند. همچنین آنها از ساختارهای دست و پا گیر و محدودیت های محیطی و کارهای روزمره و عادی خسته می شوند. احتمالاً کارهای نیمه تمام زیادی دارند و از این شاخه به آن شاخه پریدن در آنها زیاد دیده می شود. 

 

???? نارنجی ها زندگی را شاد و پرنشاط می بینند. زندگی در هر فرصتی لذت بخش است. دیگران از طبیعت شاد و سرزنده آنها و حس شوخ طبعی بالایشان بهره مند می شوند. آنها از آن دسته افراد هستند که دوست دارند جوک بگویند و بقیه را بخندانند.

 

???? آیا شما نارنجی هستید؟ رنگ نارنجی شما کم رنگ است یا پررنگ؟